Dlaczego warto się uczyć?

Wczoraj prowadziłam lekcję Wiedzy o Społeczeństwie w mojej klasie. Dostałam od nauczyciela bardzo ciekawy temat: „Dlaczego warto się uczyć?” Temat rzeka. Myśląc nad nim i opracowując w domu nie chciałam żeby ten temat był nudno opracowany. Więc przed zrobieniem prezentacji i poprowadzeniem lekcji sama musiałam zadać sobie to pytanie.

Świat wymaga od nas tego, żeby się uczyć. Najpierw szkoła, potem zawód, który wykonujemy przez większość życia. Musimy się  uczyć. Więc lepiej to polubić. Każdy z nas ma tak, że jak coś lubi to łatwiej to przyswaja. Oczywiście ja też nie wszystkiego się lubię uczyć. Niektórych przedmiotów wręcz nienawidzę.

Robiąc prezentację skupiłam się na większym sensie słowa „nauka”. Przede wszystkim nauka to nie tylko to co ci narzucają w szkole czy pracy. Uczysz się całe życie. I wbrew pozorom nauka wcale nie musi być nudna.

Pierwszymi nauczycielami są rodzice. To oni uczą nas jak chodzić, mówić, jeść czy pić. To oni pierwsi powinni nauczyć nas modlitwy. Małe dzieci często patrzą na dorosłych i ich naśladują. W tym momencie życia, rodzice, to wielkie autorytety.

Mówi się, że podróże kształcą człowieka. Zgadzam się z tym, ale także uczą. Tak samo jak opowieści. Ciekawie opowiedziane historie przez ludzi, którzy byli świadkami jakiegoś wydarzenia. Łatwiej nam jest zapamiętać takie wiadomości niż suche fakty.

Rówieśnicy- Czy oni też nas czegoś uczą? Oczywiście. Odgrywają dużą rolę w naszej „edukacji”. Przyjaźń, wiedza, której nie znajdziesz w żadnej książce. Sam musisz się jej nauczyć.

Uczenie się samego siebie… Każdy z nas jest inny, więc każdy czegoś innego się uczy. Codziennie uczymy się właśnie siebie. Jakie mamy zalety, jakie wady i jak z nimi żyć. Nieraz musimy nauczyć się na własnych błędach by wiedzieć jaką wybrać drogę.

Najważniejsze, dla każdego chrześcijanina jest nauczenie się żyć jak Jezus. Postępować jak On postępował. Uczyć się z jego nauk i wypełniać je w życiu.

Powinniśmy uczyć się dla własnego siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *