Amen, jak Maryja

W sercu mojej diecezji, czyli w samym Elblągu tydzień temu przeżyłam kolejne rekolekcje. Choć trwały zaledwie niecałe dwa dni warto było się na nich znaleźć. Niektórzy mogą pomyśleć: „Co może wydarzyć się przez tak krótki czas”? Też trochę się nad tym zastanawiałam… Kadra animatorska postarała się byśmy nie mieli czasu na takie pytania i zapewniła nam zapchany, wymyślny plan. To były intensywne dwa dni.

Pochylaliśmy się nad ważnym wzorem wiary- postacią Maryi. To wzór jej życia sprawił, że przeżywaliśmy trochę inaczej te rekolekcje. Kim była Maryja? Kim powinna być dla nas na co dzień? Maryja czyli ta, która naprawiła czyn Ewy.  Postać ta w Piśmie Świętym nie jest bardzo szczegółowo opisywana. W większości scen gdzie możemy o niej usłyszeć, nie wypowiada żadnego słowa. Odzywa się tylko w Zwiastowaniu, Nawiedzeniu, Narodzinach Jezusa, podczas odnalezienia Jezusa i przy cudzie w Kanie Galiliejskiej. Z tych wydarzeń biblijnych możemy przekonać się doskonale jaka była Maryja. Czyli jaka? Powalająco pokora, bezgranicznie ufająca Bogu, oddana, odważna, posłuszna… Cnoty, którymi powinniśmy w życiu się kierować.

Miałam taki czas, że byłam tylko Chrystocentryczna. To znaczy, że w mojej wierze ważny był tylko Jezus. To dobrze, ale ważna jest też ta, która dała mu życie. Maryja? Nie byłam przy niej blisko. Zaczęło się to zmieniać gdy w tym roku poszłam na pielgrzymkę. Potem na rekolekcjach w październiku dowiedziałam się, że jestem jej cudem, że wymodliła dla mnie życie. Teraz mogłam lepiej pochylić się nad jej postacią.

To były intensywne dni  nie tylko ze względu na poruszaną osobę. Towarzyszyły nam konferencje ks. Krzysztofa Kaoki, wypowiadaliśmy akt oddania Jezusowi, a następnego dnia Maryi. Wszystko działo się w wolności. Zawiązaliśmy wspólnotę z Domowym Kościołem. Przede wszystkim jednak niektórzy z nas przeżyli deuterokatechumenat. Ksiądz biskup pobłogosławił 10 osób na etapie formacji i nową animatorkę. Takie wydarzenie miało miejsce pierwszy raz w naszej Diecezji. Dlatego chciałam, aby osoby, które powiedziały „Amen” Bogu, wypowiedziały się także na moim blogu. Spytałam więc animatorki Marceliny i mojego kolegę Karola.

 

„Minął już tydzień, a ja wciąż pamiętam zdenerwowanie i podekscytowanie osób przed przyjęciem do deuterokatechumenatu, własne przejęcie przed błogosławieństwem animatorskim oraz wielką radość nas wszystkich. Samo nałożenie krzyża działo się przez chwilę. Amen wypowiedziałam w sekundę. Przygotowywałam się do tego długo. Codzienny różaniec o 21:00, intensywny Namiot Spotkania, pytanie się Boga, czy faktycznie mam przyjąć to błogosławieństwo. A tu się okazuje, że coś na co czekałam tak długo dzieje się przez moment… Kiedy wróciłam na miejsce, dotarło do mnie, że krzyż to dopiero początek, a nie zwieńczenie czegoś wielkiego. Początek lepszego słuchania Jego słów, niesienia krzyża, godzenia się na Jego wolę bez sporów z mojej strony. Na świadectwo o łasce, jaką otrzymaliśmy, mamy całe życie. Piękne życie.”- świadectwo animatorki Marceliny.

 

„Przed samym wstąpieniem do deuterokatechumenatu się nie stresowałem. Za to po wywołaniu mnie przed ołtarz czułem dumę i jednocześnie ciężar obowiązku jakiego się podejmuję. Przez pewien czas miałem wrażenie, że jeśli obrzęd będzie trwał dłużej to z oczu pociekną mi łzy. Zapytany przez biskupa o co proszę odpowiedziałem „O światło Ducha Świętego do wypełniania mojego powołania”. Następnie padło pytanie czemu akurat o to proszę. Niedługo matura. Teraz już poważnie trzeba wybrać co dalej, a przede wszystkim jaki jest Boży plan na moje życie. To pytanie szczególnie męczy mnie od roku. Nie chcę się już buntować, lecz przyjąć z pokorą powierzone mi zadanie. Zastanawiając się o co będę prosić postanowiłem prosić o to co aktualnie dla mnie najważniejsze. Zdecydowałem, że ta nowa droga będzie pełna posłuszeństwa, a więc moja odpowiedz na zadane pytanie brzmiała: „bo tylko żyjąc zgodnie z Bożą wolą mogę osiągnąć prawdziwe szczęście”.”- świadectwo Karola.

Umocniona

Jedna myśl w temacie “Amen, jak Maryja”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *