Idźcie i głoście

„Jezus przywołał do siebie Dwunastu i zaczął rozsyłać ich po dwóch. Dał im też władzę nad duchami nieczystymi. I przykazał im, żeby nic z sobą nie brali na drogę prócz laski: ani chleba, ani torby, ani pieniędzy w trzosie. „Ale idźcie obuci w sandały i nie wdziewajcie dwóch sukien”. I mówił do nich: „Gdy do jakiego domu wejdziecie, zostańcie tam, aż stamtąd wyjdziecie. Jeśli w jakim miejscu was nie przyjmą i nie będą was słuchać, wychodząc stamtąd strząśnijcie proch z nóg waszych na świadectwo dla nich”. Oni więc wyszli i wzywali do nawrócenia. Wyrzucali też wiele złych duchów oraz wielu chorych namaszczali olejem i uzdrawiali.” (Mk 6,7-13)

Miałam możliwość w swoim życiu chodzić po dwóch do ludzi. Za każdym razem byłam przerażona. Ludzie z mojego środowiska wiedzą, że wierzę, ale iść do ludzi nie znanych i mówić o Jezusie? Oj nie. Nigdzie się nie ruszam, przecież co ja będę mówić. Jestem osobą wygadaną, można rzec, że zawsze mam coś do powiedzenia. A w tych momentach przeżywałam paraliż. „Wykaż swoją gotowość, pokaż że wierzysz”- taka myśl pojawiała się na samym początku. Przygotuj się i idź. To jak rzucanie na głęboką wodę. Gdy jednak już idziesz nie masz motywacji pokaż na co cię stać, ale Boże pomóż sama nie dam rady. Duchu Św. prowadź każdą rozmowę jak chcesz, jestem twoim narzędziem. Tak też było. Niektórzy nie zatrzymywali się w cale, niektórzy nie wpuścili do domu, nie otworzyli drzwi, a niektórzy przyjęli nas z otwartością. Każde jednak posłanie do ludzi pokazywało mi moje powołanie do głoszenia oraz moją ludzką bezsilność.

Po dwóch latach ciągłej, gruntownej formacji mogę powiedzieć, że miałam więcej misji głoszenia Jezusa niż te trzy razy na rekolekcjach. Za każdym razem wiedziałam, że nie ja przemawiam tylko robi to Duch Św. Zaskakiwał mnie spokojem, cierpliwością, otwartą dłonią, słowami oraz tym, że potrafiłam słuchać. Dzięki temu, że Bóg daje mi łaskę nawracania siebie mogę pomagać też tym, którzy są od Niego trochę dalej, albo aktualnie wątpią. Najpierw trzeba zacząć od siebie, żeby pomagać innym. Nadal się uczę, formuję, poznaję Pismo Św. Zdaję sobie sprawę, że gdybym tego nie robiła daleko byłabym od Boga i od innych ludzi. Wiem, że to jest łaska i dziękuję Bogu za to, że z niej korzystam.

Mówienie musi zgadzać się z naszymi czynami. Najlepszym sposobem głoszenia jest dawanie świadectwa życia. Żeby nasze słowa zgadzały się z tym jak postępujemy. Życzę tego Wam i sobie.

Dziękuję Boże za to, że mogę Ciebie głosić. Daj nam łaskę postępowania jak dzieci światłości i pomóż nam czynem potwierdzać nasze słowo o Tobie. Amen. 

3 komentarze do “Idźcie i głoście”

 1. Minęło 2000 lat i teraz nawet Świadkowie Jehowy przestali chodzić po domach, bo się przekonali, że to nie ma sensu – ostatnio widuję ich raczej stojących w okolicach przystanków autobusowych.
  Ludzie pracują w różnych godzinach, potem usiłują odpoczywać czy ogarniać sprawy rodzinne – nie należy im w tym przeszkadzać.
  Pozdrawiam.

 2. Ppp nie zgodzę się z Tobą. Jehowi nadal chodzą po domach. Przystanki to dodatek, bo do domu rzadko kto ich wpuszcza i szukają nowych kanałów dotarcia do ludzi.
  Umocniona, mam podobne doświadczenia 😉 12 lat temu byłam na Pustyni Miast i też chodziliśmy po 2 po domach. Mocne doświadczenie. Myślę, że dziś byłoby mi jeszcze trudniej.
  Bardzo podoba mi się Twoja postawa, że najpierw sama musisz przyjść do Jezusa. Wczoraj cos podobnego usłyszałam na kazaniu – niby to takie oczywiste, a dla mnie było bardzo odkrywcze.
  Pozdrawiam! Magda Urbańska 😉

 3. Ppp Nie powiedziałaby, że chodzenie po dwóch jest bez sensu. Jeśli ludzie nie wspuszaczają trudno, sama czegoś się uczę. Moi rodzice na swojej drodze też mają etap chodzenia po domach i są różnie przyjmowani. Jednak w każdym takim chodzeniu najważniejszy jest Bóg.
  Biegnąca pod wiatr sama ostatnio usłyszałam o tym, że najpierw trzeba przyjść do Jezusa. Myśląc nad tym dłużej zgadzam się z tym, ponieważ nic nie potrafiłabym zrobić bez Niego. Nawet wymówić słowa 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *