DDAK

Rok temu, a dokładnie kiedy trwał Wielki Czwartek natknęłam się na Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów. Nie oszukam Was jeśli powiem, że nazwa tego dzieła była dla mnie bardzo intrygująca. Jak to ja, zaczęłam z zainteresowaniem wczytywać się w treść i sens tego co zawiera ta duchowa adopcja.

Duchowa Adopcja Kapłanów polega na modlitwie za konkretnego kapłana na określony czas. Co było dla mnie uspakajające można określić czas jaki chcesz się modlić i wraz z upływem dni przedłużyć adopcję. Przecież nie każdy potrafi podjąć decyzję na całe życie mając skończone jedynie 17 lat. Modlitwa za kapłana nie jest narzucona. Sam wybierasz formę i po prostu się jej trzymasz. Może to być różaniec, Ojcze Nasz, nowenna, litania itp. Nawet gdy nie masz siły na wielkie modlitwy wystarczy, że powiesz „Boże błogosław tego kapłana.” Możesz modlić się za każdego kapłana i nie musi być jedyny. Ja mam dwóch kapłanów, za których się modlę. Sama osobiście raz w miesiącu przyjmuję za nich komunie i modlę się koronką do Bożego Miłosierdzia. W pozostałe dni różnie odmawiam modlitwy.

Czemu właśnie kapłani? Czemu akurat oni? To proste. Kapłani to jednymi ludzie, którzy mogą nam dawać osobiście Jezusa między innymi pod postacią chleba i wina. To oni udzielają nam Sakramentów. Powiem szczerzę, że kapłani odegrali dużą rolę w moim życiu duchowym. Wiem, że zawdzięczam im nie jedno. Wiem też, że są ludźmi grzesznymi, że upadają, że diabeł jeszcze bardziej ich kusi. Nieraz słuchają krytyki. Dlatego sądzę, że moim zadaniem jest modlenie się za nich. Często myślę, że to jest nic w porównaniu do tego co oni zrobili dla mnie. Naprawdę akurat tym dwóm kapłanom nie mam nawet jak się odwdzięczyć. Jednak modlitwa jest im potrzebna i wiem, że to jest najlepsze co mogę dla nich zrobić. Na jak długo? Nie wiem na razie się modlę.

Warto modlić się za kapłanów. Często ich krytykujemy, wkurzamy się na nich czy oceniamy. Oni też są grzesznikami, popełniają błędy. Nieraz słyszę, że miałam szczęście poznać tych dobrych księży dlatego ich tak bronie. Heh może to dziwne, ale zawsze miałam do nich respekt. I nawet jak poznaję takiego, którego nie lubię po prostu szanuję jego kapłaństwo.

Zbliża się Wielki Czwartek. Warto pomyśleć o tym co oni dla nas robią. A jestem pewna, że robią wiele, bo sama się o tym przekonałam.

https://ddak.wordpress.com/  <- odsyłam do strony, bo lepiej samemu poczytać o co w tym chodzi.

2 komentarze do “DDAK”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *